Vue.js – Podstawy + pierwszy komponent

Wstęp

Witam wszystkich serdecznie! Jest to mój pierwszy post na blogu. Nie będę się rozpisywał na temat mojej osoby bo to nie miejsce na takie rzeczy, jeśli chodzi o informacje o mnie to znajdziecie je w tym miejscu. W ramach projektu nad który pracuję miałem za zadanie napisać panel webowy do zarządzania klientami oraz zamówieniami. Z racji że głównie zajmuję się back-endem i nie śledziłem najnowszych trendów w jakim kierunku zmierza front-end, to mój wybór na początku padł na ASP.NET Core MVC. W trakcie jak aplikacja powstawała zacząłem się zastanawiać czy ja to wszystko potrzebuję? Może dałoby się skorzystać z czegoś innego? No i tak, o angularze to pewnie każdy słyszał, część moich znajomych opowiadało mi o react.js, gdzieś też przewijało się to vue.js, stwierdziłem że dam szansę i spróbuję. Ani trochę tego nie żałuję.

Wyświetlanie właściwości

Vue js służy do budowania stron. Główny nacisk jest kładziony na tworzenie komponentów z których składa się później całą stronę. Doskonale się nadaje do tworzenia SPA – Single-Page Applications. Zasada jest prosta, tworzymy obiekt „aplikacji” i mówimy w obrębie jakiego elementu ta aplikacja ma działać. #app odpowiada elementowi div z id=”app”, w data przechowujemy właściwości z których aplikacja będzie korzystać.

Powyższy kod wyświetli nam na ekranie wartość właściwości message – Hello Vue!

Komponenty

Przejdźmy do troszkę ciekawszego przykładu, tworzenie własnego komponentu. Cała idea Vue.js opiera się na komponentach. Dla przykładu utworzymy sobie komponent z jedną właściwością, który będzie przyjmował imię i wyświetlał wiadomość Hello imię. Rejestrujemy komponent greetings-component z którego później będziemy korzystać, właściwość props oznacza pola które można przekazać i z których można korzystać w obrębie komponentu, w tym wypadku interesuje nas tylko imię. Template jest to szablon html z jakiego ma składać się nasz komponent. Po utworzeniu komponentu możemy zacząć z niego korzystać, w html tworzymy znaczniki z taką samą nazwą jak nasz komponent i przypisujemy właściwości. Poniżej w kodzie zrobiłem przypisanie na dwa sposoby, można zrobić v-bind:nazwaWłaściwości lub skorzystać ze skróconej wersji :nazwaWłaściwości.

Powyższy kod wyświetli nam na ekranie Hello Jakub oraz Hello Dawid.

Pętla

Jako dodatek na koniec, przedstawię jeszcze działanie pętli w Vue. Komponent zostaje bez zmian, jedynie zmiany będą w naszym app oraz w html. Z racji że korzystamy z pętli to potrzebujemy jakąś kolekcję, utworzyłem kolekcję imion w app.

Link do całego przykładu:

https://github.com/brzooz/Blog/tree/master/Vue/FirstComponent

Jedna myśl na temat “Vue.js – Podstawy + pierwszy komponent”

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *